Elomaa Jouni

Bilderna

Se även dessa

Världens tre metropoler – Brändö, London och Paris. Brändö är en metropol med en färgstark historia. Kom på en tur! Vi startar på Brändö torg. Lokalbusslinjerna 1, 2 och 4 trafikerar till Brändö. Tidtabeller och rutter: LIFTI.fi
Kasernområdet i Vasa är ett av Finlands bäst bevarade träkasernområden från 1800-talet. På den guidade tur besöker vi också Sankt Nikolaus kyrka.
Mathilda föddes i Vasa och är bekant både som adelsfröken och fångarnas vän. Vi vandrar i den unga Mathildas fotspår, från Hovrättsparken till Vasa fängelse och lär mera om hennes liv. Rundvandringen börjar framför Vasa Hovrätt på Strandgatan.
Traditionella rundvandringar på nya och gamla begravningsplatsen i Vasa. Guiden berättar om intressanta personer inom industri, handel och konst. Ingen förhandsreservering.  Gratis. Start vid porten.