Backman, Elisabeth

Bilderna

Se även dessa

Kasernområdet i Vasa är ett av Finlands bäst bevarade träkasernområden från 1800-talet. På den guidade tur besöker vi också Sankt Nikolaus kyrka.
Läkaren och vasabon Karl Hedman samlade mängder av konst och föremål som lade grunden till Österbottens museum. Skulptören Emil Wikströms konstnärliga avtryck syns i Vasa bl.a. i form historieberättelsen på museets bronsdörrar. Hans bakgrund bjuder även på andra kopplingar till Vasa. Start vid Österbottens museum.
Namnen på brandgatorna ger nytt liv åt Vasa centrum och dess byggnader. Kom med och upptäck de små gatorna och människorna som levt och verkat här. Start vid Vasa stadsbibliotek, Biblioteksgatan 13.
Javisst! Kom och se den gamla villan som idag är TV-studio för livsstilsprogrammet Strömsö och ett paradis för idésnickare. Vi rör oss inomhus och i trädgården. 1 timme. Ingen arrangerad transport. Lokaltrafikens buss linje 2, till Västervik hamn, avgår från Rådhusgatan/ Rewell. Lokalbussens tidtabeller: LIFTI/