Kapellbackens begravningsplats

Begravningsplatsen som anlades år 1782 är en av de äldsta i vårt land som fortfarande används.  I mullen här döljer sig många berättelser ur det verkliga livet och Vasas tidiga historia. Start vid porten.

Bilderna

Se även dessa

På rundvandringen får du höra om hjältemodiga lotsar, ofärdstider, smugglare, ryska krigståg, jägarrörelsen, intressanta bybor och givetvis om landhöjningen. Som avslutning på promenaden ett besök i den lutande kyrkan i Replot.
Berättelser om Alkulas fascinerande historia, trädgård och nutid. Turen är ca 1 km lång. Endast delvis tillgänglig. Start på Alkula gård, Gripstigen 1.  
Upplev det historiska Gamla Vasa med guide och hör om bl.a. Vasa brand, Korsholms slottsvallar, fångläger, Vasa hovrätt och Sankta Maria kyrka.
Se, hör och lär om svärdheter, historiska platser och intressanta människor mitt i Vasa.