Skog Carina

Kuvat

Katso myös näitä

Tarinoita Alkulan kiehtovasta historiasta, puutarhasta ja nykypäivästä. Kierros on noin 1 km. Vain osittain esteetön. Lähtö Alkulan pihalta, Gripinpolku 1.
Maailman kolme metropolia – Präntöö, Lontoo ja Pariisi. Palosaari on metropoli, jolla on värikäs historia. Tule kierrokselle! Paikallisbussilla linjat 1, 2 ja 4 liikennöivät Palosaareen. Aikataulut ja reitit: LIFTI.fi
Vaasa-Mustasaari oppaat kertovat kaupunkikävelyllä kiinnostavia tarinoita nähtävyyksistä, historiallisista kohteista ja merkittävistä henkilöistä. Lähtö torilta Suomen vapaudenpatsaan luota.
Palokatujen nimiin sisältyy alueen ja rakennusten historiaa, kadun varrella asuneiden ihmisten ammatteja sekä toimintaa. Tällä kierroksella opimme tuntemaan Vöyrinkaupungin (Vörkkärin) pränkkejä. Lähtö Hotelli Scandic, Rosteninkatu 6.