Lähteenmäki Asta

Kuvat

Katso myös näitä

Aatelisneito ja vankien ystävä Mathilda syntyi Vaasassa. Kierrämme hänen lapsuus- ja nuoruusvuosiensa maisemissa Hovioikeuden puistosta Vaasan vankilalle asti ja kerromme hänen elämästään. Aloitus Vaasan Hovioikeuden edestä Rantakadulta.
Koe Savilahti-talon ja Vähänkyrön kirkon ympäristön kohteet opastetulla kävelykierroksella. Käymme Pläkkyri-museo Fyrryssä, Savilahti-talossa olevassa koulumuseossa ja ’uukangin’ kautta kävelemme kirkkoon. Kierroksen päätteeksi voit juoda omakustanteiset kahvit Cafe Kanttorilassa.
Vaasa-Mustasaari oppaat kertovat kaupunkikävelyllä kiinnostavia tarinoita nähtävyyksistä, historiallisista kohteista ja merkittävistä henkilöistä.
Koe historiallinen Vanha Vaasa opastettuna ja kuule mm. Vaasan palosta, Korsholman linnanvalleista, kurileiristä, Vaasan hovioikeudesta ja Pyhän Marian kirkosta.