Ketonen Anneli

Kuvat

Katso myös näitä

Maailman kolme metropolia – Präntöö, Lontoo ja Pariisi. Palosaari on metropoli, jolla on värikäs historia. Tule kierrokselle! Paikallisbussilla linjat 1, 2 ja 4 liikennöivät Palosaareen. Aikataulut ja reitit: LIFTI.fi
Vaasa-Mustasaari oppaat kertovat kaupunkikävelyllä kiinnostavia tarinoita nähtävyyksistä, historiallisista kohteista ja merkittävistä henkilöistä.
Vaasan kasarmialue on yksi parhaiten säilyneistä 1800-luvun puukasarmialueista Suomessa. Opastetulla kierroksella pääset tutustumaan Pyhän Nikolaoksen kirkkoon.  
Aatelisneito ja vankien ystävä Mathilda syntyi Vaasassa. Kierrämme hänen lapsuus- ja nuoruusvuosiensa maisemissa Hovioikeuden puistosta Vaasan vankilalle asti ja kerromme hänen elämästään. Aloitus Vaasan Hovioikeuden edestä Rantakadulta.