Österberg, Marina

Kuvat

Katso myös näitä

Koe historiallinen Vanha Vaasa opastettuna ja kuule mm. Vaasan palosta, Korsholman linnanvalleista, kurileiristä, Vaasan hovioikeudesta ja Pyhän Marian kirkosta.
Kierroksella kuulet sankarillisista luotseista, sortokausista, salakuljettajista, venäläisten sotaretkistä, jääkäreistä, mielenkiintoisista kyläläisistä ja tietenkin maankohoamisesta. Kävelyn päätteeksi vierailu kaltevassa Raippaluodon kirkossa. Lyhyt kävelykierros.          
Maailman kolme metropolia – Präntöö, Lontoo ja Pariisi. Palosaari on metropoli, jolla on värikäs historia. Tule kierrokselle! Paikallisbussilla linjat 1, 2 ja 4 liikennöivät Palosaareen. Aikataulut ja reitit: LIFTI.fi
Tarinoita Alkulan kiehtovasta historiasta, puutarhasta ja nykypäivästä. Kierros on noin 1 km. Vain osittain esteetön. Lähtö Alkulan pihalta, Gripinpolku 1.